SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
RÅÅ IDROTTSFÖRENING
LITTA BÄTTRE - MYCKE RÅÅARE

Bingolotter 2023
2023-10-31 09:36

NU ÄR DET DAGS! 


Bingolotter 2023!

Nytt för i år är att vi gör en liten intern tävling av det hela.

 

Så in på kansliet och fyll på era lotter allt eftersom. 

OBS! Vi har kvällsöppet på kansliet för försäljning av bingolotter:

Måndag den 4 dec kl 17 - 19.

Varmt välkomna! 

 

Uppesittar/nyårslotter hämtas på kansliet.

 

Vinnande lag:

Laget som säljer flest uppesittar/nyårslotter i snitt per spelare vinner en pizzakväll med laget. Ibland dem 20 bästa säljarna lottas följande ut:

 

❖ Presentkort på Trivas 
    på Råå 800kr 

 

❖ Presentkort XXL Sport 500kr 

 

❖ Ryggsäck från Puma 
     med Rååif-tryck

 

❖ Biobiljetter 


❖ Råå if Halsduk


❖ Råå if mössa. 


❖ Presentkort på valfri kurs på Stabil
    Styrka (värde 1500kr)


❖ Råå IF handuk
 
❖ Råå IFs 100-års-jubileums bok


Poängen räknas enligt följande:

Bingolott ”Enkellott” = 1 Poäng
Bingolott ”dubbellott” = 2 poäng

 

Lycka till!


#puma 
#bingolotto
#stabilstyrka
#rååif

Julskyltning 2023
2023-10-30 14:14
Bild: Råå IF

Vi vill påminna er om att ni som vanligt kan hitta vår förening, Råå IF, på julskyltningen 2023. 


Söndagen den 26 Nov önskar vi er varmt välkomna. Det kommer finnas allt från lotteri till försäljning av supporterprylar etc, etc. 


Väl mött 💙

#rååif 

Råå IF förlänger med tränarstaben på damsidan
2023-10-03 19:14

Tf Senioransvarig Hampus Freij:


- Jag är otroligt glad att vi lyckats förlänga med Peter, Fredrik och Sandra. Arbetet dom gjort dom senaste 2 åren börjar sätta sig mer och mer och vi ser fram emot att se dom utveckla damerna ännu mer. 

 

Peter, Fredrik och Sandra om förlängningen: 

 

– En härlig utmaning att fortsätta resan som vi inledde för två år sedan. 
– Inte minst i år har laget vuxit enormt under säsongen och vi ser fram emot att utveckla vårt spel- och arbetssätt ytterligare under 2024.

Råå IF förlänger med tränarstaben på herrsidan
2023-10-02 18:39

Senioransvarig, Hampus Freij:


- Vi är otroligt glada och nöjda att få fortsätta samarbetet med Stefan, Samuel och TP. Vi fortsätter det långsiktiga arbetet med att få Råå att klättra i seriesystemet, då är denna ledarstaben en av dom viktigaste pusselbitarna på vägen.

 

Stefan , Samuel och TP om förlängningen:

 

- Vår resa tillsammans med Råå IF har bara börjat. Vårt mål kommer vara lika klart och tydligt kommande säsong.
Klubben hör hemma högre upp i seriesystemet och div.4 är bara ett stopp på vägen till vårt slutmål.

Framtiden ljus i Råå IF
2023-09-26 12:13

Föreningen har senaste åren växt kraftigt och nu är tiden kommen att ta nästa kliv. Vi är otroligt glada över att kunna presentera Andreas Svensson som Råå IFs första klubbchef. 


Andreas är redan engagerad som ledare i två av föreningens lag och kommer yrkesmässigt senast från logistikbranschen. Andreas tillträder sin tjänst 1/10 och kommer att finnas tillgänglig på Råå IP fr.o.m måndagen den 2 oktober. 

 

Kontaktuppgifter till Andreas är andreas.svensson@raaif.se

telefon är 070-674 48 99.

 

Råå IF har senaste veckan fått en riktig rikskändis i Stina Gerken från F2011. Stinas fantastiska mål har synts i bl a TV4, SVT, Lilla Sportspegeln och hos Aftonbladet, bara för att nämna några.

Om någon mot förmodan har missat målet

(eller bara vill se det igen) så hittar man det t ex på; Råå IFs Instagram eller på vår fb sida.

Råå IF spelar division 4 fotboll nästa säsong
2023-09-21 13:06
Delar ur tränarstab 2023, Fr vä: Samuel Aziz, Stefan Ramsten och Thomas Pettersson Bild: Andreas Borg

Förra lördagen (16/9) avgjordes serien i div 5 nordvästra Skåne med matchen mot Vikens IK. Efter 6-0 i slutresultat så var saken klar - Råå IF herrarna spelar division 4 fotboll kommande säsong.

"Stefan Ramsten om seriesegern”Haft det som mål sedan vi kom till Råå IF och att nu få den belöningen känns fantastiskt” / Källa: Skånesport 21 SEPTEMBER 2023.

Med tre omgångar kvar, Vegeholms IF (borta), Båstads GIF (hemma) och Croatia Helsingborg (borta) så har Råå IF allt i sina egna händer att hålla det fina facit man följt hela året med noll förluster och en oavgjord. 

Läs mer här!

Nyheter från våra lag
Dam, 01/12 09:32 
Herr, 25/11 08:58 
Dam, 26/09 09:18 
F2009, 04/09 13:00 
 
Huvudpartners
Sponsorer