En liten summering av hösten!
Vi har fortsatt gnugga på med vårt spel med lite extra fokus på anfallsspelet! Och under hösten har verkligen målen börjat trilla in och anfallsspelet har varit riktigt bra vilket gjort att vi fått med oss fler 3 poängare än under våren. 24 poäng fördelat på 8 vinster och 2 förluster! Under våren var siffrorna 11 poäng fördelat på 2 vinster 5 kryss och 3 förluster!
Så efter suveräna Fortuna och Eskilsminne har vi varit höstens lag!
Mariella Löndahl vinner interna skytteligan på 14 mål på 19 matcher!
4 duktiga tjejer från vårt F16 lag har varit uppe och känt på seniorspel! Inte minst My Larsson har tagit stora steg och kunde dessutom avsluta säsongen i startelvan!
Skadeläget har har varit bättre än tidigare säsonger, i år var det bara Daniella Karlsson - som dock hann med 3 mål på 4 matcher innan ännu en jobbig knäskada tog över! Annars glädjande att Linda Moberg som varit borta i över ett år, gjorde bejublad comeback i slutet med 3 starka mål på 4 matcher!
Nu väntar 3 veckors vila innan eftersäsongen drar igång!